Borsa Yatırımcıları Bu Gelişmeyi Beklemiyordu! Borsa İstanbul’da Yıllar Sonra Bir İlk Yaşandı… Bütün Hisseleri Etkileyecek

Türkiye’de borsa yatırımcısı sayısı her geçen gün artış gösterirken, özel şirketler başta olmak üzere Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) yatırımları tavan yapmış durumda.

BIST100 endeksini yakından ilgilendiren bir gelişme ise geçtiğimiz yıllarda yaşanmış ve alınan karar ile BES fonlarının, yatırımlarına şirket hisseleri dahil edebilmesine izin verilmişti.

Tarih boyunca yatırımcılarının gözdesi haline gelen ‘güvenli liman’ altın, açıklanan veriler sonrasında ilk kez zirvede yerini hisse senetlerine kaptırdı. Mart 2024 itibarıyla, BES portföylerinde şirket hisselerinin payı ilk kez altın mevduatlarını geride bırakarak zirveye yerleşti.

BÜTÜN HİSSE SENETLERİNİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Bu durum, Borsa İstanbul’daki BIST100 endeksi ve birçok şirketin hisselerinin ilerleyen dönemde değerleneceğine yönelik yorumlara neden olurken, yatırımcıların altın yerine borsa tarafına yönelmesi yatırım alışkanlıklarının da tamamen değişmeye başladığını gözler önüne serdi.

BES fonlarının, Borsa İstanbul’daki payı ise son yıllarda artış göstererek yüzde 7 seviyesine ulaştı. Ekonomistler, bu payın kısa sürede %10’un üzerine çıkmasını beklerken, BES yatırımlarının seyri, borsa için de oldukça önemli hale gelmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir